Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Jurbarko Naujamiesčio progimnazija Jurbarko Naujamiesčio progimnazija

Jurbarko Naujamiesčio progimnazija Jurbarko Naujamiesčio progimnazija

Jurbarko Naujamiesčio progimnazija Jurbarko Naujamiesčio progimnazija

Jurbarko Naujamiesčio progimnazija Jurbarko Naujamiesčio progimnazija

Jurbarko Naujamiesčio progimnazija Jurbarko Naujamiesčio progimnazija

Jurbarko Naujamiesčio progimnazija Jurbarko Naujamiesčio progimnazija

Jurbarko Naujamiesčio progimnazija Jurbarko Naujamiesčio progimnazija

Jurbarko Naujamiesčio progimnazija Jurbarko Naujamiesčio progimnazija
 

2013-03-17 Elektroninės patyčios - kas tai? PDF Spausdinti

Elektroninės patyčios -  kuomet susidūrei su patyčiomis elektroninėje erdvėje ir jautiesi įskaudintas.
Norėdamas prisidėti prie patyčių mažinimo, pirmiausiai pradėk nuo savęs.
Elektroninių patyčių ypatumai
Elektroninėmis patyčiomis mes galime pavadinti elgesį, kuriuo siekiama pažeminti, įskaudinti, išgąsdinti kitą(-us). Patyčios internete gali vykti elektroniniais laiškais, žinutėmis, pokalbių svetainėse, socialiniuose tinkluose. Taip pat elektroninės patyčios vyksta naudojant mobiliuosius telefonus.

Yra skiriamos tiesioginės ir netiesioginės elektroninės patyčios. Tiesioginės elektroninės patyčios vyksta, kuomet skriaudėjas pats atakuoja savo auką, o netiesioginės – kai pasitelkia kitus žmones padaryti „juodą“ darbą už jį, o savo prisidėjimo neatskleidžia. Netiesioginėmis elektroninėmis patyčiomis galima pavadinti ir tas situacijas, kuomet skriaudėjas apsimeta kitu asmeniu ir naudoja prisijungimo duomenis be to žmogaus leidimo, tokiu atveju, žmogus gali ir nežinoti, kad yra įsitraukęs į elektronines patyčias. Elektroninių patyčių formos:

 

 • Įžeidinėjimai virtualioje erdvėje, kuomet vaikas yra įžeidinėjamas viešai, kitiems matant ar girdint.
 • Apsimetimas kitu asmeniu ir kenkimas jo reputacijai.
 • Apgaulės būdu išgaunama asmeninė informacija ir paviešinama kitiems. Tai gali būti asmeninės nuotraukos, video, prisijungimo duomenys ir kita svarbi vaikui informacija, kuria jis nenori dalintis su kitais.
 • Atstūmimas ir nepriėmimas į draugų grupę pokalbių kambariuose, socialiniuose tinkluose
 • Šmeižimas internete, kuomet apie vaiką ar jų grupę yra skleidžiami gandai.
 • Persekiojimas, kuomet grasinima kaip nors pakenkti, tarkime, sumušti, arba teigiama, kad vaikas yra paslapčia stebimas.
 • Smurtinių veiksmų filmavimas ir įkėlimas bei platinimas internete.

Ištraukos iš LR Baudžiamojo kodekso:

 • „Tas, kas paskleidė apie kitą žmogų tikrovės neatitinkančią informaciją, galinčią paniekinti ar pažeminti tą asmenį arba pakirsti pasitikėjimą juo, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų“ (ištrauka iš 154 straipsnio).
 • „Tas, kas viešai veiksmu, žodžiu ar raštu užgauliai pažemino žmogų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų“ (ištrauka iš 155 straipsnio).
 • „Tas, kas grasino nužudyti žmogų ar sunki ai sutrikdyti jo sveikatą, jeigu buvo pakankamas pagrindas manyti, kad grasinimas gali būti įvykdytas, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų“ (ištrauka iš 145 straipsnio.)

Bendravimo virtualioje erdvėje etiketas
Rekomendacijos mokiniams:

 • Patikrink, ar teisingai nurodei adresatus, ar iš tiesų informaciją siunti tiems, kam norėtum išsiųsti. Kartais nepatikrinę elektroninio pašto adreso, galime išsiųsti informaciją tiems, kurie jos neturėtų matyti ar galėtų paviešinti kitiems asmenims.
 • Ar informacija verta dėmesio? Kartais žmonės gaišta savo ir kitų laiką, siųsdami kitiems įvairiausią nereikalingą infromaciją. Neverta aklai persiuntinėti informacijos, dėl kurios tikrumo ar naudingumo abejoji – siųsdamas nepatikrintą ir neaiškią informaciją gali prisidėti prie gandų skleidimo. Taip pat turėk omenyje, kad įtartinų elektroninių laiškų adresatas gali net ir neskaityti, todėl nepamiršk įrašyti aiškią laiško temą, o pagrindinio laiško turinio nedėk į prisegtuką. Laiškas gali atrodyti įtartinas, kuomet jo tema nėra suprantama (pavyzdžiui, „ThhYTROIu“). Taip pat įtartinai atrodo laiškai siųsti nepažįstamų ar mažai pažįstamų žmonių su turiniu prisegtuke (ne pagrindiniame lauke) – toks laiškas gali būti adresato ištrintas.
 • Neįžeidinėk kitų elektroninėje erdvėje. Elkis su kitais taip, kaip norėtum, kad elgtųsi su tavimi. Kartais mes įžeidžiame kitą, to nenorėdami, todėl jeigu taip nutiko, yra svarbu atsiprašyti. Tam, kad bendraudamas išvengtum nereikalingų nesusipratimų, yra patariama diskutuojant aštriomis toje visuomenėje temomis, pavyzdžiui, politikos, religijos, seksualinės orientacijos ir kitais panašiais klausimais internete su mažai pažįstamais žmonėmis, vengti kategoriškų pasisakymų. Taip pat, jeigu bendrauji su kitos tautybės/ kultūros žmogumi, įsitikink, kad tave teisingai supranta – kartais nesusipratimai kyla dėl kultūrinių skirtumų.
 • Neplatink informacijos apie kitus žmones, jų neatsiklausęs. Jeigu su tavimi kažkas pasidalino tam tikra informacija, be leidimo jos platinti negalima, nes ji yra skirta tik tau.
 • Atsakymas į piktus laiškus. Gavę piktą laišką, galime supykti ir parašyti labai emocionalų atsakymą, kuris išprovokuotų dar didesnį konfliktą. Iš kitos pusės bendravimas elektroninėje erdvėje suteikia galimybę neskubėti su atsakymu – palaukti, pagalvoti. Kartais yra geriau nepulti atsakinėti iš karto, bet leisti sau apsvarstyti atsakymą. Be to, jeigu tave įžeidinėja elektorninėje erdvėje – žinok, kad tai nėra tavo kaltė ir esi nusipelnęs, kad su tavimi bendrautų pagarbiai. Todėl neįsitrauk į elektroninį ginčą ar įžeidinėjimų užburtą ratą – išsaugok piktus laiškus ir parodyk juos suaugusiems, kaip vykstančių patyčių įrodymus.
 • Prisimink, kad informacija, kurią platini gali būti prieinama daugeliui žmonių - neviešink informacijos internete, kurios nenorėtum rodyti savo tėvams.


Rekomendacijos patyčias patiriančiam vaikui:

 • Pirmiausiai, neatsakinėk į jokius bandymus susisiekti (pavyzdžiui, žinutes, skambučius, el. laiškus), kuriais siekiama trukdyti ar reikalaujama atkreipti dėmesį. Atsakymas, dėmesio atkreipimas skatina tęsti patyčias.
 • Nepanaikink žinučių. Jeigu nustatoma, jog žinutėmis siekiama pasityčioti, įbauginti, užpulti, išsaugok jas ir pateik vėliau kaip įrodymus. Žinučių nebūtina skaityti.
 • Blokuok siuntėją. Galima užblokuoti telefono numerį, iš kurio gaunamos nemalonios žinutės ar skambučiai. Taip pat internete, pavyzdžiui, socialiniuose tinkluose galima užblokuoti tave įžeidinėjantį asmenį, pakeitus privatumo nustatymus.
 • Pranešk apie netinkamą elgesį žmonėms ar organizacijoms, kurios gali padėti. Galima kreiptis į svetainės administratorių arba „karštąją liniją“ (www.draugiskasinternetas.lt). Jeigu nori gauti atsakymą iš „karštosios linijos“ darbuotojų, nurodyk savo kontaktus. Elektroninių patyčių atveju galima kreiptis ir į policiją bendruoju numeriu 112 arba el.paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai .
 • Venk vietų elektroninėje erdvėje, kur galima sutikti skriaudėjus. Pavyzdžiui, jeigu prie tavęs priekabiaujama tau žaidžiant internetinį žaidimą, pabandyk susirasti kitą vietą ar būdą, kaip galėtum žaisti šį žaidimą.
 • Kalbėk su žmonėmis, kuriais pasitiki. Pokalbis su tėvais, draugais, mokytojais ir kitais žmonėmis – puikus būdas pradėti spręsti problemą.


Rekomendacijos vaikui, kuris stebi patyčias:

 • Jeigu pamatei žeidžiančią kitą informaciją, neperžiūrinėk jos, nepersiuntinėk kitiems, bet iš karto informuok suaugusįjį. Jeigu gali, prieš kreipdamasis į suaugusįjį, atspausdink netinkamą informaciją, kaip įrodymą.
 • Užstok nuskriaustajį – parašyk palaikantį komentarą apie tą žmogų, kaip atsaką į įžeidimus.
 • Gražiai elkis su nukentėjusiu vaiku. Jeigu jį pažįsti, pasistenk leisti su juo daugiau laiko. Jeigu žinai, kad vyksta patyčios, bet vaikas pats nesikreipia pagalbos, paragink jį papasakoti apie tai suaugusiems, kuriais vaikas pasitiki.


Atsakingos institucijos

 • Policija. Išiuntus informaciją šiuo elektroniniu paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai , ji patenka į Nusikaltimų elektroninėje erdvėje tyrimo valdybą (skyrių), kuris vykdo elektroninę žvalgybą tinkluose ir atlieka sukčiavimo, grasinimo bei kitų sričių ikiteisminius tyrimus. Daugiau informacijos www.policija.lt.
 • Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI, http://www.ada.lt), kuri užtikrina asmens duomenų apsaugą. Į inspekciją galima kreiptis, kai Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatyme ar Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatyme nustatytos jo teisės gali būti pažeistos.
 • Ryšių reguliavimo tarnyboje veikianti „karštoji linija“, kuri priima ir nagrinėja pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį ir (arba) neteisėtą veiklą internete. Pranešimo formą galima užpildyti apsilankius puslapyje www.draugiskasinternetas.lt. Užpildyti pranešimo anketą galima tuomet, kai yra aptikta pedofilinio, pornografinio, rasinę ir tautinę nesantaiką kurstančio pobūdžio informacijos. Norint gauti atsakymą, svarbu palikti savo kontaktus.


Naudingos nuorodos

www.bepatyciu.lt
www.vaikulinija.lt
www.draugiskasinternetas.lt
www.bibliotekospazangai.lt
www.esaugumas.lt

Pagalba vaikams ir paaugliams

Telefonu 116111
kasdien nuo 11 iki 21 val.

Paskutinį kartą atnaujinta Sekmadienis, 17 kovas 2013 14:46
 
© 2008-2010 | Jurbarko Naujamiesčio progimnazija, Kalninės g. 39, LT-74179, Jurbarkas | Tel./Faks. 8(447) 51090 | El.p. info@jnm.lt
  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas